türkiye kripto

Türkiye’nin kripto para ya bakış açısı


İlk olarak 15 Mart 2021 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın canlı yayında yapmış olduğu açıklama ile kripto paralar ile ilgili bir düzenlenmenin geleceğinin sinyallerini vermişti.

Bloomberg HT ye konuşan Bakan Varank:’’Kripto paralar konusunda negatifim ama bugün etkin olduklarını görüyoruz. Riskli olan bu alanı başı boş bırakmayacağız.

Bu açıklamanın ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ilk olarak 16 Nisan 2021 tarihinde resmî gazete de yayınlamış olduğu yönetmelik ile ödemeler de kripto varlıkların kullanılmasını yasaklamıştı. Türkiye’nin kripto para piyasasın da dünya da önemli bir yeri var. Nijerya, Vietnam ve Filipinler in ardından 4’üncü sırada bulunuyoruz. Ünlü ekonomistlerin bu yönetmeliği vergilendirme için ön hazırlık olarak gördüğü belirtiliyor. Ayrıca son dönemdeki Türk borsalarının batması ile ilgili bu tarz düzenlemelerin şart olduğunu da dile getirmek gerekiyor.

Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanı (TCMB) Lütfi ELVAN, 6 Mayıs 2021 tarihinde CNN TÜRK kanalında Hande Fırat ın moderatörlüğünü yaptığı Gece Görüşü programında soruları yanıtladı. Bakan ELVAN, kripto paralara ilginin Türkiye’de ve dünyada Kovid-19 ile arttığını belirtirken kripto para platformlarının denetlenmesi konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak gerekli çalışmayı yapacaklarını söyledi. ‘’Bizim de taslak bir çalışmamız var, bir kanun teklifi olacak muhtemelen.’’ Bakan ELVAN: Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) da kripto para platformlarını denetleme yetkisi verdiklerini ve bu yetki çerçevesinde bir rehber hazırladıklarını anlatırken, ‘’Bu platformların uyması gereken kuralları belirledik. Bu platformlar mutlaka alım satım işlemleri yapanların bilgilerini MASAK ile paylaşacak. MASAK’ın bu platformlar üzerinde denetim yetkisi vardır. 10 bin lira nın üzerinde işlem yapanların MASAK a bildirme zorunluluğu getirdik.’’ Dedi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir