trader ne demek

Trader Ne Demek? Holder Ne Demek? Trader ve Holder ın Farkı Nedir?


TRADER NE DEMEK ? HOLDER NE DEMEK ? TRADER VE HOLDER IN FARKI NEDİR ?

TRADER ne demek ?

Trader, kripto para borsası haricinde genel olarak bir varlığı kısa süreli pozisyon açıp kapatan kişilere verilen bir isimdir. Trader kelimesi ingilizce tüccar anlamına gelmektedir. Bir den fazla trader çeşidi mevcut günlük pozisyon açıp, kapatanlar (al-sat) ve bir kaç gün bekleyip kapatanlar var, günlük işlem açıp kapatan traderlara genellikle intraday trader olarak adlandırılır.

HOLDER ne demek ?

Holder, Uzun süreli işlem yapan kişilere genel olarak verilen bir lakaptır. Holder kelimeside yine Trader kelimesi gibi ingilizce bir kelimedir. Elinde uzun süre bir varlığı tutup yüksek kar marjını yakaladığında elinden çıkaran kimselere verilen bir lakaptır. Örneklemek gerekirse bir işlem açtıklarında yakaladıkları min. tutardan açarak ellerinde uzun süre tutarak yüksek kar marjı kazanmayı hedefleyen kimselerdir. Piyasanın ufak düşüşleri onları pek etkilemez uzun vadede değerlenecek projelere yatırım yapmayı seçerler.

TRADER ve HOLDER ın farkı nedir ?

İki terimde birbirinden farklı olarak gözüksede borsada işlem yapan yatırımcılara verilem lakaplardır. Bu iki farklı yatırımcı türünün ana farklılıkları olarak gösterebileceğimiz özelliklerinden en önemlisi TRADER lar genel itibari ile kısa süreli pozisyon açıp kar almaya çalışırlar bunun tam aksine HOLDER dediğimiz yatırımcılar yatırım yapacakları varlık ile ilgili haberleri, projeleri ve piyasanın durumuna göre yatırımcıların düşünceleri göz önünde bulundurarak daha detaylı inceleme yaparak yatırım yaparlar ve maksimum kazanç sağlamayı hedeflerler bunun yanı sıra , TRADER dediğimiz yatırımcılar piyasadaki düşüşlerde işlemlerinden ufak zararlar ile çıkıp yeni fırsatlar kovalamayı hedefler ama HOLDER dediğimiz yatırımcı türü düşüşlerde yakalayabileceği en alt seviyeden alım yaparak düşük maliyet ile uzun vade bekleyip kazanç elde etmeyi hedefler en meşhur sloganlarından biride bu ara çok moda olan #HODL dır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir