kripto para cüzdanı

Kripto Cüzdan Nedir? Kripto Para Nasıl Saklanır?


Kripto Cüzdan Nedir? Kripto Para Nasıl Saklanır?

Bu makalemizde sizlere kripto para cüzdanı ( bitcoin cüzdanı ) nedir ve kripto para nasıl saklanır ( bitcoin nasıl saklanır ) ile ilgili detaylı bilgiler vereceğiz. Kaç adet kripto cüzdan var kaç adet kripto depolama türü ver tüm bilgiler aşağıda yazıyor.

Kripto para saklamak size normal nakit para saklamak gibi gelmesin, çünkü kripto para saklamak değil bitcoin adresinize özel olarak hazırlanmış anahtar kodları saklamaktır. Özellikle BTC gizli anahtar / açık anahtar çifti ile çalışmaktadır. Açık anahtar hesaplarınıza aktarım yapılması için istediğiniz kişilerle paylaşabileceğiniz bir anahtar kodlamasıdır ve bilinmesinin zararı yoktur. Gizli anahtar ise hesabınızdan kripto para gönderirken onaylamak için kullandığınız şifre bütünü olarak düşünebilirsiniz. Gizli anahtar bitcoin / kripto para cüzdanlarınızda çok farklı güvenlik kombinasyonları ile korunmaktadır.

Kağıt Cüzdan Yöntemi İle Kripto Para Saklamak

Kağıt cüzdan ile bitcoin ve diğer kripto paralarınızı çevrimdışı olarak saklayabilirsiniz. Kağıt cüzdan yöntemi sizin için özel anahtarlar oluşturur ve QR kodu olarak barındırır. Unutmayın ki kağıt cüzdanlar sadece bilgisayar üzerindeki yazılımlar ile oluşturulabilir. Bunu online olarak bir web sitesi veya aracı uygulama ile yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Anahtar kodlarınızı bilgisayar ortamında çevrimiçi olarak saklasanızda cüzdan için bu işlem yapılmamalıdır. Kağıt cüzdanların bir çok avantajı vardır. Güvenliği üst düzeyde tutan bu cüzdanlar da özel anahtarınızı bir parola ile şifreleyerek özel bir yapıda yazdırabilirsiniz. Eğer hesabınız çalınmak üzere ise özel anahtar kodunuz ile paralarınızı aktarmanız gerekmektedir.

Fiziksel Cüzdanlar İle Kripto Para Saklamak

Fiziksel cüzdanları bilgisayarın harici, donanımsal cihazları gibi düşünebilirsiniz. Bu cihazlar genelde USB belleğe benzer ve USB olarak adlandırmakta yanlış olmaz. Kripto paralarınızı en güvenli şekilde saklayabileceğiniz yöntemlerden bir tanesidir. Tabi bunun içinde cihazınızı asla kaybetmemeli ve güvenli şekilde saklamalısınız.

Mobil Cüzdan Yöntemi İle Kripto Para Saklamak

Adından da anlaşılacağa üzere mobil cüzdanlar akıllı telefonlarımızın içerisinde bulunmaktadır. Siz bir uygulama aracılığı ile telefonunuzu uygulamayı kurduğunuzda sizden kullanıcı adı değil, sadece şifre istenir. Bunun sebebi ise cüzdanın aslında telefonunuzun içerisinde olmasıdır. Neredeyse akıllı olan tüm cihazlarda kullanılabilir hatta günlük ödemelerin geçerli olduğu ülkelerde bir ödeme seçeneği olarakta kullanılabilir. Mobil cüzdan uygulamalarını yüklediğinizde sizlere 12-24 kelimelik bir şifre verecektir. Bu şifre sadece size özel olduğu için aslında paranızı güvende tutmanızda bu şifreye bağlıdır. Birden fazla yere not etmekte fayda var!

Bitcoin QT ile Kripto Para Saklamak

Bitcoin QT bizzat Bitcoin yapımcıları tarafından üretilmiş ve referans gösterilmiştir. Bitcoin QT cüzdanını bir çok masaüstü ve bilgisayarda kullanabilirsiniz. Gizli anahtarınız ise bilgisayarınızda ki bir dosyada depolanır. Kripto para alım satım işlemlerini destekler ve alıcı adreslerinide kopyalamanıza olanak verir. Bitcoine ait tüm blockchain işlemlerinide bilgisayarda depolar. Ancak kripto para gönderirken belirlediğiniz şifreyi her defasında girmeniz gerekmektedir ve bu şifreyi unutursanız hesapla olan tüm iletişiminizi kaybeder ve geri alamazsınız.

Web Cüzdan Yöntemi İle Kripto Para Saklamak

Web cüzdanları günümüzde çok popüler ve oldukça fazla kullanılmaktadır. Web cüzdan özel anahtarlarınızı depolar ve bir çok sağlayıcı aracılığıyla işletilen aynı zamanda da alım satımdan daha fazlasını yapabileceğiniz cüzdanlardır. Binance, Gate, Huobi bunlara örnek olarak verilebilir. Halk arasında “borsa” olarak geçen bu tabirin aslında web cüzdan olduğunu biliyor muydunuz? Yeni başlayanlar için çok kullanışlı olmasıyla birlikte sürekli al-sat işlemleriyle ilgilenen kullanıcılar içinde vazgeçilmezdir ve içerisinde barındırdığı özellikler sayarak bitmez. Fakat her web sitesinin olduğu gibi web cüzdanlarında hacklenebilmesi mümkün ve daha öncedende örneklerini gördüğümüz bir konudur. B

Coinbase Çoklu İmza Doğrulama İle Kripto Para Saklamak

Birden fazla gizli anahtarı içerisinde barındıran cüzdan tipidir ve içlerinde standart olarak 3 farklı anahtar depolar. Kolay tasarım ve güvenli işlemleri ile yeni başlayanlar için idealdir. Web cüzdanlarda olacağı gibi hacklenme, iflas etme gibi durumlarda dahi kripto paralarınız güvendedir. Sistem tamamen 3 farklı depoda barındırılan bilgiler ile endeksli çalışmaktadır. Kripto paralarınız için belirlediğiniz alım satım şifresi ilk önce bilgisayaranızda ikinci etapta coinbase’ye gönderilir ve orda saklanır. Üçüncü anahtarı ise sadece siz bilirsiniz ve buna başka kimsenin erişimi yoktur. Kripto para saklamak için en güvenli yol diyebiliriz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir