fud nedir egitim

FUD haber nedir ? FUD’un açılımı ve anlamı nedir ? FUD haber neden çıkarılır ?


FUD haber nedir ? FUD’un açılımı ve anlamı nedir ? FUD haber neden çıkarılır ?

FUD’un açılımı ve anlamı nedir ?

FUD(Fear,Uncertainty,Doubt) korku,kararsızlık ve şüphe anlamlarına gelen ismini kelimelerinin baş harflerinden alır. FUD haberler son dönemde kripto para piyasasındaki yatırımcı sayının artması ile daha çok dile gelmeye başladı ve herkes tarafından merak edilen bu kelimenin anlamını sizler için bu yazımızda anlatmaya çalışacağız kısa ve öz şekilde örnek vermek gerekirse piyasadaki yatırımcıyı korkutmak amacı ile yapılan manipüle edici haberlere verilen bir isimdir.

FUD haber nedir ?

FUD haber ilk olarak Bloomberg in yaptığı bir haber programında eski bir haberi yeniymiş gibi göstermesi ile başlamıştı. Haber Tether ile ilgiliydi haberin başlığı ise şu şekildeydi ‘’Tether,ABD yargısı tarafından denetlenecek.’’

İlk olarak 2017 Aralık ayında ortaya çıkan bu haber daha sonrasında 2018 Ocak ayında yeni bir habermiş gibi lanse edildi ve 2018 yılındaki düşüşü dahada derinleştirdi. FUD haberler özellikle bu piyasadaki yeni yatırımcılar tarafından bilinmediği için ismindeki gibi korku ve panik satışlara neden oluyor bu yüzden piyasadan panikle çıkan yatırımcılar para kaybediyor. Son dönemlerde ise bu tarz haberler Çin tarafından daha çok gelir oldu pandemi den dolayı artık hayatımıza daha çok giren bu kripto paralara karşı bazı hükümetlerin çok sert tutumlar sergilemesi adeta savaş açılmasından kaynaklı yatırımcılar endişeli buna ek olarak birde bu tarz FUD haberlerin çıkması iyice korkutuyor ister istemez , ama eski yatırımcılar ve büyük hacimli işlem yapan yatırımcılar bu tarz haberlere itimat göstermiyor.

FUD haber neden çıkarılır ?

FUD haberler genelde piyasa çok iyi yükseliş yakaladığı dönemlerde ana akım medyanın ilgi odağı yapması ile birlikte çıkar. Önemli olan bu tarz haberler çıktığın panik olmadan detaylı bir şekilde araştırarak gerçeği öğrenmek olacaktır. Unutmayın yatırım ve risk tamamen size bağlıdır. Peki bu haberlerin doğruluğunu nasıl teyit edebilirsiniz. Bunun için öncelikle paniğe kapılmadan yatırım yaptığınız borsayı takip ederek , okuduğunuz haberin doğruluğunu sorgulayın ve kaynağını araştırın , asılsız kaynak veya önceden olan bir haberi yeni bir habermiş gibi lanse edilebilir panik ortamı yaratmak için bu konuda dikkatli olmanız sosyal medyada ilk gördüğünüz haber postuna inanıp peşinden gitmemeniz gerekir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir