ethereum nedir

Ethereum Nedir?


Ethereum Nedir?

Ethereum bir akıllı sözleşme platformu olarak bitcoinden tamamen farklı olarak  geliştiricilere kendi blockchain’i üzerinde merkeziyetsiz uygulama geliştirme olanağı sunuyor. Ethereum platformunun kendi dijital kripto para birimi Ethereum (ETH) ismi ile anılmaktadır.

Vitalik Buterin, Ethereum için ilk uygulamayı 2013 yılı başlarında , Bitcoin (BTC) harici bir açık kaynak blockchain platformu geliştirme düşüncesiyle tasarladı ve böylelikle akıllı sözleşmelerin önünü açarak daha gelişmiş bir blockchain sundu. Ethereum blockchain üzerindeki her akıllı sözleşme, kendi kendine işleyerek belirli koşullar yerine getirildiğinde otomatik işlem yapan bir bilgisayar programı gibi çalışıyor. Blockchain ise bu akıllı sözleşme kodlarının, herhangi bir aksama, sansür, sahtecilik veya harici müdahale olmaksızın, tam olarak programlandığı gibi çalışmalarını sağlıyor.

Ethereum 30 Temmuz 2015 gününde piyasalara, önceden kazılmış 73 milyon Ethereum ile giriş yaptı.

Ethereum Nasıl Al Sat Yaparım?

Ethereum nedir sorusuna yukarıda bulduğumuz cevaba istinaden artık siz de ethereumun güvenli bir kripto para birimi olduğunu görmüş oldunuz. Türkiye’de ve Dünya’da bir çok ethereum al sat yapmak için borsa bulunmaktadır. Bu borsaların çoğu sağlam yatırım temelleri üzerine kurulu çoğu ise sadece dolandırıcılık amaçlı kurulmuşlardır. Ethereum al sat yaparken alım satım yaptığınız firmaların büyüklüğüne geçmişine ve piyasadaki durumuna iyice bakıp öyle işlem yapmanızı tavsiye ederiz. Kulaktan doğma sözlerle girebileceğiniz, size birçok hediye vaat eden firmalardan uzak durup iyice analiz ettikten sonra yatırımlarınızı yapmalısınız. Aksi halde elinizdeki varlıkları da kaybetme riskiniz vardır.

 Yalnız şunu unutmamalısınız en güvenilir borsalarda bile problemler yaşayabileceğinizi varsayarsak size kripto para saklama şekilleri adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu makalede kripto paralarınızı en güvenli şekilde nasıl saklayacağınızı detaylı bir şekilde anlattık.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir