Boğa Sezonu Nedir? Sonuçları Nelerdir?


Kripto para piyasasında ve hisse senetlerinde genel olarak çok sık duyduğumuz iki terim vardır. Bunlardan birisi ayı sezonu, diğeri ise boğa sezonudur. Ayı sezonu genel olarak düşüşü işaret ederken boğa sezonu ise piyasadaki yükselişi ifade etmektedir. Boğa piyasasının adı ise boynuzlarıyla bir şeyi tutup havaya doğru kaldırmasından gelmektedir.

Boğa sezonunun bullish market olarak tabir edildiğinide duyabilirsiniz. Boğa piyasasında sürekli olarak bir yükseliş trendinin hakim olduğunu ve bu hakimiyetin uzun bir süre boyunca devam ettiğini söyleyebiliriz.

Boğa sezonlarında neler bizi bekliyor?
Boğa sezonuna girdiğimizde yatırımcılar genelde keyifli olur ve piyasada tabiri caizse şenlik havası vardır. Boğa sezonunda fiyatlar yukarıyı gösterdiğinden her zaman alım fırsatları oluşur ve fiyatlar iyimser bir şekilde seyreder. Boğa piyasasının adı ise boynuzlarıyla bir şeyi tutup havaya doğru kaldırmasından gelmektedir.

Ayı Sezonu ile boğa sezonunun farkları nelerdir?
Ayı sezonunda sürekli bir düşüş trendi vardır ve bu uzun bir süre böyle devam eder. Boğa sezonunda ise piyasa bunun tam tersi şekilde yükselen trendi yakalar ve bu trend ile birlikte yükselişini sürdürür. Boğa sezonlarında yanlış işlemler yapılmadığı sürece büyük oranda bir zarar söz konusu değilken, ayı sezonunda çok büyük kayıplar meydana gelebilir.

Boğa Piyasası ve aşamaları
Boğa sezonunun 3 aşamadan oluştuğu varsayılır. Bunlar toplama, alım dalgası ve doygunluktur. Piyasadaki acemi ve telaşlı yatırımcıların ellerindeki yatırımları çok ucuz fiyatlara sattığı ve büyük yatırımcıların bunları uygun fiyattan satın aldığı etap toplama aşamasıdır. İkinci aşamamız alım dalgasında ise piyasanın artık net bir şekilde iyileştiğini ve fiyatların yükseğe çıktığını görürüz. Bunu gören küçük yatırımcılarda alım yapmaya başlar ve işlem hacimleri olduğundan çok daha fazla artar. Üçüncü ve son aşamamız olan doygunluk etabı şunu ifade eder;
Artık hem küçük yatırımcı hem büyük yatırımcı maksimum seviyede alım yapmıştır ve piyasa tavan yapmıştır. Artan hacimlerle birlikte artık doygunluk oluşmuş, bu sebeplede boğa piyasasının sonuna gelinmiştir.

Boğa Piyasasında nelere dikkat etmeli?
Boğa piyasası başladığında yükselişlere duygusal olarak bakılmamalı ve yapacağınız her işlemin doğrulamasınıda yapmalısınız. Ezbere hareket etmek her zaman zarar getirir. Boğa piyasası sürekli olarak devam eden bir şey değildir ve elbette bununda sonu gelecektir. Genel olarak boğa piyasasında doygunluk etabıyla birlikte sert düşüşlerin gelmeside muhtemeldir. Yükselen trendlere kapılıp, bir anda düşüşe ortak olmamak için teknik analizleri her zaman kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Boğa sezonundan bir örnek göstermek gerekir ise 2000 yılında altın 800 dolar ons seviyesindeyken bir anda 1800 dolar ons seviyelerini görmüştür. Bu da boğa sezonu için güzel bir örnektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir