blockchain egitim

Blockchain Nedir ?


Blockchain Teknolojisi ne demek ? Blockchain Nedir ? Blockchain sistemi neyi hedefliyor ?

Blockchain teknolojisi ne demek ?

Blockchain teknolojisi günümüzde sadece kripto para altyapısı olmaktan ziyade birçok sektörde kullanılabilir. İlerleyen zamanlarda hayatımızda daha fazla noktada karşımıza çıkacağını düşündüğümüz bir teknoloji olan blockchain teknolojisi bakalım hangi alanlarda kullanılabilir ?

Seçim sistemleri,para transferi,bitcoin’e giriş,siber güvenlik,değerli bilgilerin oluşturulması ve saklanması,E-ticaret ve dijital ödemeler,araç satışları,smart contracts gibi birçok alanda bu teknolojiden faydalanabilir ve geliştirilerek kullanabiliriz.


Blockchain Nedir ?

Blockchain , türkçesi blok zincir anlamına gelen bir kelimedir. Peki nedir bu blockchain derseniz. Blockchain şifreleme kullanılarak birbirine bağlanan ve güvenli hale getirilen blok zincirler ve sürekli büyüyen bir kayıt listesidir. Kısaca örneklemek gerekirse onay mekanizmasıdır. Şuan noter,tapu müdürlükleri vs. gibi yerlerin yaptığı tasdikleme işlemini sanal ortamda bilgisayarlar aracılığı ile daha hızlı ve güvenli şekilde yapabilen bir sistemdir.


Blockchain sistemi neyi hedefliyor ?

Blockchain, işlemleri kaydetmek, varlıkları takip etmek ve güven oluşturmak için paylaşılan değişmez büyük bir işlem defteridir. Bu sistem Dağıtık defter,Akıllı kontrat,Gizlilik ve Konsensus özellikleri sayesinde bu teknoloji herhangi bir aracıya gerek olmaksızın,güvenli,hacklenemez bir şekilde değer transferi yapılabiliyor. Dünya çapındaki büyük şirketlerin çoğu bu teknoloji benimseyip kullanmayı tercih ediyor. Özellikle bankacılık sektörü için çok önemli bir buluş olduğunu kimse göz ardı etmemelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir