blockchain

Blockchain Nedir, Ne Değildir?


Çevrimiçi bir işlem defteri düşünün. Defterdeki online yazılım bu blok zincirindeki her türlü işlemi takip eder ve yazar. Blockchain aslında budur. Yapılan tüm işlemlerin çevrimiçi bir defterde kaydının tutulması ve bu defterin 10 dakikada bir güncellediğini söyleyebiliriz. Blockchain yazılımı yaptığı bir çok işin yanı sıra mal akışını, para hareketlerini, transferleri hatta ve hatta sanat eserlerinin kime ait olduğunu dahi takip edebilir. Sağlık sektöründen tutun, oy sistemlerine kadar blok zinciri yazılımının kullanılması mümkündür.

Eğer hacklenirse tüm herşeyi ele geçirebilirler mi?
Blokchain’in en önemli özelliklerinden birisi ise bu yazılımın hacklenemez olmasıdır. İçerisindeki bilgiler değişemez, değiştirilemez ve takip edilemez.

Sistem tam olarak nasıl işliyor?
Tüm blokzincirlerin temel işlevi içerisinde barındırdığı bilgileri blok adındaki bir koleksiyon grubunda saklar ve bu veriler yukarda da bahsettiğimiz gibi değiştirilemez / hacklenemez. Blockchain defterin sayfalarına blok adını verebiliriz. Bu bloklar herhangi bir veriyle dolduğu anda yeni bir sayfa açılır ve artık diğer işlemler başka bir blok üzerinden devam ettirilerek kaydı tutulur. Bu değişim olmaz ise o sayfada yazılanlarda kayıtlı hale gelmemektedir. Yani özetle blokzincirindeki verilerin kaydedilmesi için o bloğun kapatılması gerekebilir ve bu kapatma işlemi yaklaşık olarak 10 dakikada bir yapılmaktadır. Oluşturulan her blok bir öncekinden referans alarak yeni bloğa bağlanır. Bu sebeplede adına blok zinciri denmektedir. Blok zincirlerine ise katılan her kişiye düğüm adı verilir. Bir zincirde milyonlarca düğüm bulunabilir ve bunun net bir sayısı yoktur. Düğüm sayısı ne kadar çok olursa olsun sürekli güncellenir ve bir hata oluşturmaz.

Başka ne özellikleri var bu zincirin?
En başarılı bir diğer özelliği ise yüksek derecede şeffaflık ve gizlilik sağlamasıdır. Blok zincirleri kullanan bir kişi her zaman sistemin arkasında gizlidir ve kişi kimliğini açıklamadığı sürece bulunması imkansızdır. Yani siz bir arkadaşınıza bitcoin gönderdiğinizde ne gönderenin siz olduğu, nede alanın arkadaşınız olduğunu kimse bilemez.

Daha akıllı bir blokzincir: Ethereum
Ethereum bu blok zincirleri geliştirdi ve akıllı sözleşme özelliği gibi bir çok özellik getirdi. Bu yüzden ethereum’un blokchain projesi daha başarılı olarak kabul edilir. Blok zincirlerin en çok kullanıldığı alan ise kripto paralardır.

Çok net olarak söyleyebiliriz ki bu blok zincirleri kabul edilmeye başlandıkça herkes tarafından daha büyük bir ilgi görecek ve günlük hayatımızda daha fazla kullanım alanına sahip olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir