bitcoin nedir

Bitcoin Nedir?


Bitcoin Nedir?

Bitcoin tümüyle merkeziyetsiz bir dijital kripto para birimidir. Banka hesabınızda tutabileceğiniz türk lirası ve dövizin aksine, Bitcoin’i kontrol eden merkezi bir otorite ya da merkezi bir ödeme sistemi bulunmamaktadır. Bitcoin otoriter merkezleşme yerine, banka, merkez bankası veya ödeme merkezi gibi bir aracı kurum olmaksızın, dünyanın her yerinden insanların birbirine rahatça Bitcoin kripto para göndermesine ve almasına olanak tanıyan kişiler arası (P2P) bir ağ üzerinde hizmet veriyor.

Bugün coinmarketcap.com ‘da  sıralanan binlerce kripto para birimi olsa da, Bitcoin dünyadaki ilk kripto paraydı ve hala en büyük hacme sahip kripto paradır. Bitcoin kripto para ağı 3 Ocak 2009 tarihinde faaliyete girerek kripto para devrimini başlattı.

Bitcoin Nasıl Al Sat Yaparım?

Bitcoin nedir sorusuna yukarıda bulduğumuz cevaba istinaden artık siz de bitcoinin güvenli bir kripto para birimi olduğunu görmüş oldunuz. Türkiye’de ve Dünya’da bir çok bitcoin al sat yapmak için borsa bulunmaktadır. Bu borsaların çoğu sağlam yatırım temelleri üzerine kurulu çoğu ise sadece dolandırıcılık amaçlı kurulmuşlardır. Bitcoin al sat yaparken alım satım yaptığınız firmaların büyüklüğüne geçmişine ve piyasadaki durumuna iyice bakıp öyle işlem yapmanızı tavsiye ederiz. Kulaktan doğma sözlerle girebileceğiniz, size birçok hediye vaat eden firmalardan uzak durup iyice analiz ettikten sonra yatırımlarınızı yapmalısınız. Aksi halde elinizdeki varlıkları da kaybetme riskiniz vardır.

 Yalnız şunu unutmamalısınız en güvenilir borsalarda bile problemler yaşayabileceğinizi varsayarsak size kripto para saklama şekilleri adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu makalede kripto paralarınızı en güvenli şekilde nasıl saklayacağınızı detaylı bir şekilde anlattık.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir