ayı sezonu nedir

Ayı Sezonu Nedir? Nelere Dikkat Etmeli?


Ayı sezonu nedir? Ne değildir?
Kripto para piyasasında çok fazla terim vardır. Bu terimler genel olarak piyasanın seyrini veya yapılan işlemlerin durumunu belirtir. Ayı sezonu kripto para piyasasında uzun süreli ve sürekli olarak düşüşü temsil etmektedir.

Ayı sezonu ve piyalardaki düşüş
Ayı sezonu geldiğinde yatırımcılar panik havasına kapılır ve yatırım yapmakta zorlanırlar. Borsalarda bir panik ve olumsuzluk havası oluşur. Ayı piyasası geldiğinde genellikle güncel fiyatlar %20’den daha fazla düşüş göstermektedir. Ayı sezonunun gelmesi birçok farklı etkenle ilişkilidir. Bunlardan biriside S&P 500 gibi piyasanın genel düşüşü ile endekslidir.

Ayı sezonu geldiğinde ne olur?
Ayı sezonu geldiğinde kripto para birimleri güncel fiyatı veya ATH seviyesinden hızla aşağıya doğru bir düşüş gösterir. Bu düşüş birkaç günlük veya haftalıktan daha çok aylar hatta yıllar boyunca sürebilir. Bu düşüşler yatırımcılara zarar ettirip mutsuz ederken vadeli işlem yapan yatırımcıları sevindirebilir ve çok büyük kârlar elde etmesini sağlayabilir.

Peki bu kripto paralar neden düşüyor? Neden ayı sezonu geldi?
Kripto paraların ve diğer hisse senetlerinin düşüşü bir çok sebebe bağlıdır. Ayı piyasasının gelmesinden genel olarak tüm piyasalarda ekonomik bir durgunluk olduğunu anlayabiliriz. Bu düşüşlerin sebebi zayıf ve yavaş piyasalardan tutun zayıf üretkenlik ve iş kârına kadar endekslidir. Bunlara ek olarak global yatırımcıların güvensizliği, hükümetlerin vereceği kararlar, vergi ve faiz oranları da ayı sezonunun gelmesini tetikleyebilir.

Peki ayı piyasası geldiğinde ne yapmalıyız?
Borsada yapılacak tüm işlemler teknik analiz ve sabır ister. Ayı piyasasına girmeden önce bunun sinyallerini analizlerle görebilir ve işlemlerinizi durdurabilirsiniz. Sezonun başlangıcıyla birlikte yatırımlarını geri çekmeyen kişilerin sabırla beklemesi ve Boğa piyasasına geçişi beklemesi tavsiye edilir. Aksi taktirde birikimlerinizi ayı sezonundayken satmak, piyasa ve ekonominin düzelmesiyle birlikte yükselen fiyatları gördükçe moralinizi bozabilir.

Genel bir özet geçecek olursak ayı sezonunun uzun süreler boyunca piyasadaki düşüşü işaret ettiğini, yatırımcıların en zor ve gergin zamanları yaşayacağını, sabırsız kişilerin sabırlı kişilere para aktaracağı bir dönem olduğunu söyleyebiliriz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir